Neler yeni
  • Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
  • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
vds sunucu
Bu ve benzeri 20'den fazla sitemizde reklam vermek ve SEO desteği için foxserpco@gmail.com

Yurt Dışından Mezun Olanlarla Denglik Getiriliyor

Mechul

Forum Üyesi
Katılım
19 Eki 2008
Mesajlar
64
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
35
Yurt Dışından Mezun Olanlarla Denglik Getiriliyor


YÖK yurt dışında mezun olunan lisans programının Türkiye'de denkliği olabilmesi için yapılması gerekenleri açıkladı.Yükseköğretim Kurulu (YÖK)Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğini değiştirerek diploma denkliğine "af" gibi kolaylıklar getirdi.
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre yurtdışında mezun olduğu lisans programının düzeyi ve içeriğinde tereddüt yaşananlar için şart koşulan "seviye tespit sınavları"ndan alınması gereken puan 60'dan 50'ye çekildi. Yılda en az bir kere uygulanacak seviye tespit sınavlarınınbirinci ve ikincisi arasındaki süre ise iki aydan bir aya indirildi.
Öğretmenlik alanındaki diplomalarda tereddüt ortaya çıktığında uygulanacak seviye tespit sınavında başarılı olmak için gereken puan da 100 üzerinden 70 yerine 50 puan olarak değiştirildi.
Yeni düzenlemeyle yurtdışından mezun olunan lisans programının Türkiye'deki eşdeğer programında okutulan zorunlu derslerinde eksiklik tespit edilenler YÖK tarafından yerleştirilecekleri Türkiye'deki bir üniversitede bu dersleri alacaklar. Öğrencilere derslerde başarılı olduklarını belgelemeleri halinde denklik belgesi verilecek.
Yönetmeliğin uzaktan eğitimi düzenleyen maddesinde yapılan değişikliğe göre de diploma alınan programın yüksek öğretim kurumunun faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili kuruluşu ve kurulca tanınan bir akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiş olması bir üst eğitime girişte kabul edilmesi program kredilerinin 1/3'ünden fazlasının sanal ortamda verilmemesi programın kredi toplamının o ülkedeki eşdeğer örgün öğretim programı kredi toplamınauygun olması şartları aranacak.
 
Türkiye'nin en büyük oyun forumu Kayıt ol
Üst