• Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
  • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
vds sunucu
Bu ve benzeri 20'den fazla sitemizde reklam vermek ve SEO desteği için foxserpco@gmail.com

Sübhaneke duasını hiç düşündünüz mü?

HALİBER

Emektar
Sübhaneke'yi her namazımızda Fatiha Suresi'nden önce mutlaka okuruz. Hiç düşündünüz mü acaba bu duanın manası nedir? Bu dua ile Rabb'imizden ne isteriz, O'na nasıl yöneliriz?

SÜBHANEKE ile kulluğumuzu arz ederiz.

SÜBHANEKE: Sübhaneke, "ŞU varlık içinde Sana ortak koşabilecek hiçbir şey yoktur. Sen, zatında, sıfatlarında ve icraatında teksin. Ne benim fiillerim ne de kainatta cereyan eden hadiseler, Sen'den başkasına verilmez. işte ben, böyle bir şirk düşüncesine sırtımı dönüyor, Sen'i tesbih ve takdis ediyorum." demektir.

VE BİHAMDİK: Ve bihamdik, "Hamd yalnızca Sana mahsustur" anlamına gelir. Sübhaneke ifadesinde Cenab-ı Hakk'ı bütün noksanlıklardan tenzih ederek, O'na karşı tam bir ubudiyet ortaya koyma manası vardır. Böyle bir tenzih ifadesinden sonra gelen Ve bihamdik'le insan, "Ben, bu manayı hakkıyla anlayamam; ama Sen, bana bunu duyurursun. Zira Sen bunları bana duyurmazsan ben duyup hissedemem. Öyleyse ben Sen'i bir taraftan tesbih ederken, aynı zamanda hamdle memnuniyet ve şükranlarımı da sadece Sana takdim ederim." demektir.

VE TEBAREKE'SMÜK: Ve tebareke'smük, "Senin ismin bereket kaynağıdır. Benim gibi buynu tasmalı, ayağı prangalılara, o engin hazinenden bir şey lutfet. Zira Sen, Seni inkar edip şirke koşanlara bile nice nimatlar bahşediyorsun. Ben de bütün günah ve inhiraflarıma rağman, Sana teveccüh ederek Senin bereket kaynağı mübarek ismine sığınıyor ve huzurunda inim inim inliyorum." demektir.

VE TEALA CEDDÜK: Ve teala ceddük'te, "Senin şanın yücedir. Nitekim sultana sultanlık, gedaya da gedalık yaraşır. Ben çok düşüp kalkmış olabilirim, ancak şimdi iki büklüm olup kapına geldim; zira Sen'den başka gidecek bir yerim yoktur. Günah bana yaraşmaz doğru, fakat af da Senin şanındır." manası vardır.

VE LA İLAHE GAYRUK: Ve la ilahe gayruk ise "Başkasına nasıl dönebilirim ki; Senden başka bir Mabud ve İlah yoktur." demektir.

Namazda ALLAHU EKBER'den başlayıp selam verene kadar hep böyle tövbe yörüngeli bir teveccüh söz konusudur ve işte bu teveccüh zamanla kulu, adım adım ihsan yamaçlarına doğru götürebilir.

...............................................................ALi DEMİREL