• Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
 • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
vds sunucu
Bu ve benzeri 20'den fazla sitemizde reklam vermek ve SEO desteği için foxserpco@gmail.com

[ÇÖZÜM] MAÇ SIRASINDA KLAVYE veya GAMEPAD ÇALIŞMAMASI SORUNU

Miramis

Bir Umuttur Yaşamak
Emektar
7 Haz 2013
19,329
RİZE
DİKKAT: Bu yazıda tuşların özelleştirilmesi ile ilgili değil klavye ve kontrol cihazının oyunda hiç bir şekilde çalışmaması ile ilgili çözüm yolları sunmaktayız. Aşağıdaki adımları sırasıyla deneyerek yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz.

Bu tür hatalar genellikle kullandığınız bilgisayarda yer alan programlar veya klavye/kontrol cihazı marka-modelinin uyumsuz olması hatta sürücülerinin güncel olmaması ile ilgili olabilir. Bilgisayarınız yüklü olabiliecek "Gamebooster, harici kontrol cihazı düzenleyici ve IP/DNS engelleyici" programları oyuna başlamadan önce kapatmayı deneyebilirsiniz.

Bu durumu anlamak için sorun yaşadığınız FIFA World hesabıyla farklı bir bilgisayardan giriş yaparak deneyebilir sonrasında sıkıntı olan PC'de sürücü ve diğer güncellemeleri yapabilirsiniz.

Desteklenen Oyun Kolları Listesi


Logitech Gamepad F Serisi Uyumsuzluğu Çözümü


DİKKAT ETMENİZ GEREKEN


Oyundaki ayarlardan doğru seçim yaptığınızdan emin olun!


 • FIFA World oyunundaki ayarlar menusunden "üst menu çark simgesi" Sadece Klavye veya Kontrol Cihazı seçeneklerinden birini seçip devam tuşu ile kayıt ettiğinizden emin olun.
 • Ayrıca her bir kontrol seçeneği "Standart ve Alternatif" olmak üzere iki ayrı düzendedir. Yine aynı ekranda oynayış tarzınıza göre tercih yapabilirsiniz.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 1

Kontrol aygıtlarının görülmemesi ve diğer bazı nedenler dil uyumsuzluğundan yaşanmaktadır. Eğer bilgisayarınız adınız Türkçe karakterler içeriyorsa "ş,ğ,ü,ç" bu hatayı alabileceğizden dolayı, Türkçe karakter içermeyecek şekilde değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Bakınız: Bilgisayar Adını Değiştirmek

Daha sonrasında pc'yi baştan başlatıp çözüm 2'deki adımları takip ederek oyunu başlatmayı deneyebilirsiniz.ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 2

Yukarıdaki oyun içi işlemler sonrasında bir değişiklik olmadığı takdirde; • Oyundan çıkış yaptıktan sonra;
 • Belgelerim/FIFAWorld klasörünü tamamen silin,
 • Origin programı üzerinden FIFA World oyununa sağ tıklayıp "Check for Update" ve "Repair Game" dedikten sonra tekrar oyunu açarak kontrol ayarlarını seçip oyun içinde çalışıp çalışmadığını deneyin.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 3

Öncelikle FIFA World oyunu ve Origin Programının tamamen kapatıldığından emin olun.

Belgeler adında "C:/" içerisinde yeni bir klasör oluştur.

 • C:/Kullanıcılar/[Bilgisayarın Adı] klasörünü açtıktan sonra "Belgelerim" klasörüne sağ tıkla ve "Özellikler"i seç.
 • Açılan pencerede "Konum"u seç.
 • Taşıya tıkla ve "C:/Belgeler" klasörünü seç (ilk aşamada senin oluşturduğun yeni klasör)
 • Kabul ve tamam diyerek devam et.
 • Tüm bu işlemleri doğru olarak tamamladıktan sonra "Belgeler" klasörünü açarak "FIFA World" klasörünün orada olduğunu kontrol et.
 • Oyunu tekrar başlat.
Not: Eğer işlemler sırasında "Belgeler" klasörü otomatik olarak "Belgelerim" olarak adlandıysa tekrar "Belgeler" olarak elle değiştir.


ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 4

Sorun devam ediyorsa Origin programını ve FIFA World oyununu kaldırıp, klasörlerini sildikten sonra sitemiz üzerinden indirerek tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

FIFA World Kurulum Adımları: http://www.easportsfifaworld.com/tr/guide/detail/fifa-world-oyunu-kay_t-ve-kurulum-a_20966
SON ADIM

Aynı şekilde hata almaya devam ediyorsanız, çözüme yönelik çalışmalarda teknik inceleme yapmamız için bu yazının altına yorum olarak bize bilgi vermeniz gerekmektedir


 • FIFA World LOG dosyası EKLEYİN: "\Belgelerim\FIFA World\logs" klasöründe bulabileceğiniz log dosyasını bize gönderin (Önemli: Sadece sorunu yaşandığı tarih ve zaman aralığında isimlendirilmiş olan dosyayı seçmelisiniz)
 • Sistem Aygıtları Bilgisi PAYLAŞIN: Klavye/Kontrol cihazı marka-model bilgisi İçin aşağıda görebileceğiniz gibi sistem aygıtları penceresindeki donanım kategorini genişleterek ekran görüntüsünü bizimle paylaşım

 
Üst