Neler yeni
  • Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
  • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
vds sunucu
Bu ve benzeri 20'den fazla sitemizde reklam vermek ve SEO desteği için foxserpco@gmail.com

Avustralya'da yeni bir yunus türü bulundu

Hilal_rock

Forum Üyesi
Katılım
8 Ara 2008
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Puanları
0


Sidney'de Macquarie Üniversitesi'nde Deniz Memelileri Araştırma Grubu'ndan Luciana Möller ve meslektaşları güney sularında yaygın görülen yeni tür olan şişe burunluların nüfusu üzerinde çalışıyorlar. DNA analizleri, Victoria, Güney Avustralya ve Tazmanya eyaletlerinin sahillerine yakın yerlerde yaşayan hayvanların çoğunun yeni bir cinse ait olan yeni türler olduğunu gösterdi. Möller, "Indo-Pasifik türleri gibi görünüyorlar, ancak bunlar çok farklı" dedi.
Genetik analizlerine göre, araştırmacılar yeni yunusların gerçekte Pasifik ve Hint Okyanusu'nda derin sularda yaşayan Fraser yunuslarıyla akraba olduklarını düşünüyorlar. Möller, yunusların 2-5 milyon yıl önce türlere ayrıldıkları yıldan beri, farklı türlerin şekil bakımından birbirine çok benzer görünebildiğini söylüyor. Avlanma ve diğer potansiyel tehditler karşısında yunusların yeni acil araştırmalara ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
50 yıl içinde keşfedilen ikinci yeni yunus türü olduğu belirtilen yunusları araştırma grubu, Güney Avustralya Şişe Burunları olarak isimlendirdi. Resmi tanımlamadan sonra bilimsel isimleri konulacak. Son keşfedilen yunus 2005 yılındaki Avustralyalı snubfin yunusuydu. Bundan önceki keşifte ise 1956 yılında Fraser yunusu bulunmuştu.
 
Türkiye'nin en büyük oyun forumu Kayıt ol
Üst